Szukasz?

wtorek, 23 października 2012

Zasady CG-Curly Girl

Ta pani stała się już chyba ikonką tych zasad.

Co to w ogóle jest "curly girl" (przypomina mi się osoba, która w życiu nie miała angielskiego) Curly girl to określenie dziewczyny o kręconych włosach. Proste xD. Ah, żeby nikt mnie źle nie zrozumiał. W słowie "kręcone" zawarte są także fale(sama nie mam takiego typowego "afro"-> moje włosy są "pokręcenie-pofalowane")
Jednak zasady pielęgnacji z racji tego, iż opierają się na bardzo delikatnym traktowaniu włosów mogą być stosowane także przez prostowłose.
Zasady są dość proste, a zaczynamy od:

1. OCZYSZCZENIA!-Tak, zanim przystąpimy do odżywiania musimy oczyścić włosy i skalp z wszelkich nadbudowanych, zbędnych substancji. Włosy oczyszczamy co jakiś czas. Jeśli stosujesz CG nie musisz robić tego drastycznymi metodami(dobry będzie łagodny szampon np. barwa ziołowa) Za pierwszym razem robimy to dokładnie, ponieważ:

2. Unikamy silikonów(a uwierzcie, że na włosach pewnie macie ich mnóstwo-spójrzcie na skład), a one nie raz jak się przyczepią to nie chcą puścić i trzeba je zmyć silnymi detergentami co przesusza nasze biedne kłaczki. A tego nie chcemy, prawda? (Choć LEKKIE silikony do ochrony KOŃCÓWEK można takim prostowłosym wybaczyć+nawet kręconowłosym może to nie przypasować, lecz jeśli używamy mocnych oblepią nam włosy  i substancjom odżywczym będzie się trudno dostać do środka) Szczególnie, ze włosy kręcone są z natury bardziej suche i...

3. Kręcone trzeba nawilżać.- Kochamy emolienty. Z humentami radziłabym być ostrożna, ponieważ punkt rosy rzadko im sprzyja przez co mamy puch. Co sprzyja nawilżeniu?

4. Mycie włosów odżywką(lub delikatnym szamponem-> dopuszczalna także metoda OMO ;3).- O prostym składzie. Odżywki też maja silikony. Posiadają je szczególnie te drogie i popularne marki... Co po części jest dla nas dobre, ponieważ możemy znaleźć coś dobrego w tanich rzeczach(np. odżywki Narutia.), a-nie oszukujmy się- myjąc włosy odżywką zużyjemy więcej specyfiku. W tym wypadku przemysł sprzyja naszym portfelom :D. Ah, ostatnie płukanie-zimna woda(domykamy łuski włosów).

5. Co z czesaniem? I czemu tutaj? Albowiem kręconowłose w odróżnieniu od prostowłosych nie czeszą włosów na sucho(prostowłose nie powinny na mokro, bo to bardzo niszczy.). Uczeszcie i zobaczcie co zostało z waszych loczków-wrócą do normalności po czasie, lecz ten puch i zniszczenia... Dobra, zboczyłam. Kręconowłose odstawiają szczotkę. Na zawsze ;3. Zastępują ją grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami/ czesaniem na mokro palcami-najlepiej,gdy na głowie mamy odżywkę.

5. Odżywiamy- Używamy treściwszej odżywki od tej do mycia(dalej bez silikonów!!) lub maski. Proteiny, nawilżacze, jakieś ekstrakty itd. itp. mile widziane :3. Ale pielęgnacja zależy także od porowatości. Innych składników potrzebują włosy wysokoporowate a innych nisko... W każdym razie w innym stężeniu ;3.

6. Chronimy!- Urazy mechaniczne nie są obce naszym włosom-> chyba nie da się ich uniknąć. Dlatego trzeba minimalizować ich skutki. Pomijając związanie włosów(przede wszystkim na noc) prócz odżywki do spłukiwania możemy stosować odżywkę bez spłukiwania. Jakiś olejek(nie ciężki, na mokre włosy dosłownie kropelka) na końcówki.

7. Stylizujemy i suszymy- kręcone włoski ugniatamy w dłoniach. Ja to robię z głową w dół i do góry rączkami ;3.
Pianka bez alkoholu(pomarańczowa Isana?) jest podobno dobra czy jakiś żel. No i jak co suszenie dyfuzorem. ZIMNYM nawiewem! Choć najlepsze dla kondycji naszych włosów jest schnięcie naturalne. Słyszałyście o ręcznikowaniu(dla kręconowłosych plopping)? Ah i nie używamy ręcznika frotte(takiego normalnego, którym pewnie się wycieracie->mój grzech, grzech, grzech). Mikrofibra/bawełniana koszulka polecana. Do stylizacji ostatnio popularny zrobiło się siemie lniane-> radzę poszukać, ja myślę, że za niedługo kupię is sprawdzę tą "plotkę" ;3.

8. Regularnie podcinamy końcówki. (4-6m-c)
Przed pielęgnacją radziłabym obciąć spalone i zniszczone, lecz nawet ze "świadomą pielęgnacją" nie uchronimy ich od wszystkiego i kiedyś... Kiedyś trzeba będzie sięgnąć po nożyczki ;3.

9. Dajemy sobie czas.
Na przyzwyczajenie się do nowych metod stylizacji.
A, włosy mogą przechodzić także kryzys. Jeśli zdecydujecie się na pielęgnacje bezsilikonową włosy pokażą wam jak naprawdę wyglądają-> nie przestraszcie się. Najpierw będzie lepiej, potem kryzys, lecz wszystko powinno się unormować. Włosy mogą być w szoku ;3.

A ta pani jest straszna O-o'.
Mam nadzieję, że o niczym w tych zasadach nie zapomniałam i nie pominęłam. Jeśli tak-> proszę napisać, wniosę poprawki. W "wyjaśnieniach" jest dużo nawiasów ponieważ np. silikony czy metody mycia głowy musiałabym bardziej rozwinąć, a to nie post o tym.

4 komentarze:

 1. uwierz też mi z trudem przychodzi zrobienie jakiekolwiek zdjecia;D
  także jestem tolerancyja:D
  wpisałam tylko nie wiem czemu zapomniałam wpisac drugiego członu Twojego nicka:D

  OdpowiedzUsuń
 2. super, że trafiłam na tego posta, bardzo chciałabym zacząć 'świadomą' pielęgnację, ale jestem zielona...skąd brać info o składnikach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... Dawałam link, którego ja używam i jest to http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/ nie ma tam chyba wszystkiego, ale dużo :3
   Radziłabym ci na początek poszukać jakiś sprawdzonych, polecanych przez włosomaniaczki kosmetyków. Tak na początek to będzie najłatwiejsze, poczytać troche... Wtedy zaczniesz kojarzyć.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...